• adres

    Korkutreis Mahallesi Necatibey Caddesi Sezenler Sokak
    Güneş Apt 1/6 Sıhhiye / ANKARA

  • iletisim

    0 312 231 31 85

Manuel Terapi Ankara

Manuel Terapi Ankara, Elleri kullanarak hareket sistemini en üst düzeyde ağrısız hareket ettirmek ve postural dengeyi sağlamak için yapılan girişim ve manevraların kullanıldığı tedavi şekline manuel terapi denir.


Manuel terapi insanlık tarihi kadar eskidir.

Modern tıbbın babası sayılan Hipokrat manuel terapiyi ilk uygulayan hekimlerden olup özellikle omurganın çeşitli deformitelerinin düzeltilmesinde, traksiyon ve kaldıraç kolu tekniklerini kullanmıştır. Manuel terapi Türkiye de eğitimi olmayan kişiler tarafından uygulandığından toplumda bu tedavi yöntemine karşı bir güvensizlik oluşmuştur. İnsan anatomisini bilmeyen kişilerin, tedaviye kalkışması toplum tarafından etkinliği konusunda daima şüphe ile bakılmış bir tedavi yöntemi olmasına neden olmuştur.

Manuel Terapi Nasıl Yapılır?

Manipulasyona hazırlanmanın 3 safhası vardır.

Öncelikle hastaya pozisyon verilir; hastanın klinik muayenesi sonucunda eklem veya eklemlerin ağrısız hareket sınırının tamamlayabildiği pozisyon elde edilir. Gevşeme elde etme ve mobilizasyon işleminden sonra manipulasyona geçilir. Manipulasyonda omurga rotasyonuna, ani fakat son derecede hafif nazik bir hareketle bir miktar daha rotasyon kazandırır.

manuel-terapiBu ilave rotasyon derecesi ile beraber bir çatırtı sesi de alınır. Bu hareket kazandırma tamamen fizyolojik sınırlar içerisinde olup, anatomik sınırı aşmaz.

Yanlış maniplasyon yapmaktansa hiç yapmamak daha uygundur.
Manuel terapi aşağıdaki aşamalardan geçer.
1- Doğru teşhis,yani blokaj seviyesinin tespit edilmesi.
2-Kontrendikasyon analizi,varsa alternatif tedavi metodları düşünülür.
3-Kontrendikasyon yokluğunda deneme testi yapılır,şiddetli ağrı varsa tekrar analiz edilir.
4- Deneme testinde ağrı yokluğunda blokajı manipule edecek teknik seçilmelidir.

Manuel terapi teknikleri, yumuşak doku tekniği, artikülasyon tekniği veya spesifik eklem mobilizasyonu olarak sınıflandırılabilir.

Manipulasyon asla iki hareketin birbirine zıt yönde etkilemesi sonucu elde edilemez. Kuvvetlerden birisi stabilizasyon temin etmek için kullanılırken diğeri manipülatif hareketi başlatmalıdır.

Manuel Terapinin Amacı Nedir?

Manuel terapinin asıl amacı bozulmuş olan eklem ve adale kayması disfonksiyonları tespit etmek ve tespit edilen bu bozukluğu yapılan bazı manevralarla düzeltmektir. Manuel terapi omurga ve çevre dokulardaki kaslar, tendonlar, ligamanlar, eklem ve kapsullere, kemiklerine kıkırdağı çeşitli güçler uygulanarak, omurganın ve eklemlerin normal hareket yeteneğini kazanması, bozulmuş biyomekanik yapının düzelmesi ve buna bağlı ağrının geçmesi amacıyla yapılır. Hastanın pozisyonlanması, gevşeme sağlanması, mobilizasyon ve en son manüpulasyon işleminden sonra manuel terapi son bulur.

Manuel Terapiyi Kimler Uygulayabilir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimleri; hareket sistemi muayenesini ve hastalıkların teşhisini iyi değerlendirebilen, nöroloji ortopedi ve romatoloji konusunda eğitimli, kas kuvveti ve eklem hareket açıklığı değerlendirilmesinde uzman olduklarından manipulasyon uygulamalarının endikasyonlarına en iyi karar verecek kişilerdir.

Manuel Terapi Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Manipulasyon tekniklerinde hastanın yaşı, genel fizik durumu ve herhangi bir kontrendikasyon olup olmadığı detaylı bir biçimde bilinmelidir. Bu nedenle hastanın detaylı anamnezi, fizik muayenesi segmental yapı muayenesi ve fonksiyonel teşhisi bilinmelidir.

Genel bir hareket sistemi muayenesinde altta yatan kırık,disk hernisi,büyük ligaman kopmaları ve eklem hasarları dikkatlice aranmalıdır.Bu nedenle MR ,Tomografi gibi görüntüleme metodlarından yararlanılmalıdır.Böylece manipulasyona kontrendike bir durum olup olmadığı saptanmalıdır.

Fizik Tedavi uzmanı detaylı omurga muayenesiyle manipule edilebilir, lezyonun yerini saptamalıdır.Bu değerlendirme dikkatlı bir gözlem,omurga hareketlerinin incelenmesi ve palpasyonla pasif segmental omurga hareketi muayenesi şeklinde olmalıdır.

Omurga muayenesi sırasında ,kemik yapı asimetrisi ,üç planda hareket kısıtlılığı (flexıon ekstensiyon,lateral fleksiyon ve rotasyon ) ve doku yapı değişikliklerine bakılmalıdır.

Manuel Terapi Özellikle Hangi Hastalıkları Tedavide Başarıyla Kullanılmaktadır?

Özellikle omurgayı ilgilendiren rahatsızlıklarda başarılı bir tedavi yöntemidir. Bel fıtığı, Boyun fıtığı, Akut Tortikollis Boyun kökenli baş ağrıları, Skolyoza bağlı boyun, sırt, ve bel ağrılarında, Faset sendromunda Osteoartrite (kireçlenme) bağlı ağrılarda, Sakroiliak disfonksiyonda manuel terapi birincil tedavi yöntemidir. Hangi durumlarda manuel terapi uygulanmamalıdır? Stabil olmayan kırıklar, şiddetli osteoporoz, omurga tümörleri, osteomyelit Hamilelik, Paget hastalığı, Cauda equina sendromu, Hipermobil eklemler Konjenital kanama bozukluğu ve en önemlisi yetersiz ustalık manipulasyonlarda en önemli kontrendikasyondur.

Uzm.Dr. Kamuran AY

1974 Yılında Kırşehir’de doğdu.1999 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu.2004 yılında Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalın’dan FTR uzmanı olarak mezun oldu.2005 yılında Akupunktur eğitimini tamamlayarak akupunktur uzmanı olmayı hak kazandı.2006 yılında ilk manuel terapi eğitimini Fransa’dan Dr. Maigne ve Dr. Mezzena tarafından almıştır. Daha sonra manuel terapi konusunda dünyanın önde gelen bilim adamlarından Bulgaristan manuel terapi derneği başkanı Prof.Dr. Todor Todorov ve Dünya manuel terapi federasyonu başkanı Wolfgang von Heymann’ın eğitimlerine katılmıştır.2005 yılında bu yana kas iskelet sistemi hastalıkarında Genel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon,Akupunktur,Mezoterapi,Nöralterapi,Proloterapi,Manuelterapi,PRP(Platelet Rich Plazma) enjeksiyonu,Hirudoterapi(Sülük Tedavisi,Kupa Terapisi(Hacamat) uygulamaları üzerine çalışmaktadır.

SERTİFİKA : uzm-dr-kamuran-ay-manuel-terapi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

manuel-tedavi-ankara
manuel-tedavi-ankara

Manuel Tedavi Ankara

Manuel tedavi Ankara'da oldukça eski bir fizik ted...

Devamını Oku
suluk-tedavisi
suluk-tedavisi

Sülük Tedavisi

Bazı hava şartları sülüklerin davranışlarını etkil...

Devamını Oku
ozon-terapisi-nedir
ozon-terapisi-nedir

Ozon Terapisi Nedir? Ozon Terapisi Faydaları

Ozon terapisi son yıllarda sağlık alanının pek çok...

Devamını Oku
Facebook
Twitter
Youtube

E Bültene Abone Ol