• adres

  Korkutreis Mahallesi Necatibey Caddesi Sezenler Sokak
  Güneş Apt 1/6 Sıhhiye / ANKARA

 • iletisim

  0 312 231 31 85

Prp Tedavisi Ankara

PRP Tedavisi Ankara Ve Çeşitleri

PRP (Platelet Rich Plasma) trombositten zengin plazma anlamına gelir. PRP yeni bir tedavi şeklidir. Ciddi bir riske sokmadan doğal yoldan kas-iskelet sistemi yaralanmaları ve hastalıklarının iyileşmesini hızlandıracak umut verici bir çözümdür. Kan alyuvar, akyuvar, plazma ve trombositten (platelet) meydana gelir.

Trombositlerin esas olarak kanın pıhtılaşmasından sorumlu olduğu bilinir. Otuz yılı aşkın bir süredir, aktive edildikleri zaman trombositlerin büyüme faktörleri diye bilinen iyileştirici proteinleri salgıladıklarını biliyoruz.

PRP’nin felsefesi, bedenin kendinde bulunan doğal iyileştirme yeteneği ile ileri seviyede teknolojiyi birleştirmektir. Konsantre trombositler dokuların tamir ve yenilenmesinde esas olan büyüme faktörleri gibi yüksek doz biyoaktif proteinlere sahiptir.

PRP’nin kalitesi, trombositlerin yaşama kabiliyetine bağlıdır. Prp tedavisi Ankara uzman bir ekip tarafından hazırlayarak uygulamaktadır. Çünkü PRP’nin hazırlama sürecinde trombositlerin canlılığının sürdürülmesi gerekir, aksi takdirde; canlılığını kaybeden trombositler aktive edilemez. Aynı şekilde, PRP uygun şekilde hazırlanmazsa, trombositler erken aktive olur ve daha hazırlık safhasında büyüme faktörleri kaybolabilir.

PRP ile yenilenen hücrelerin veya dokuların üç boyutlu organizasyona adapte olmaları ve ekstrasellüler matriks oluşturmaları gerekir. Bu rezorbe olabilen bir scaffold (çatı, yatak) şeklinde yapısal bir destek gerektirebilir.

Burada sözü geçen çatıyı fenni kovanlara konan hazır bal mumu peteklerine benzetebiliriz. Arılar çiçeklerden topladıkları bal özünü petek çatıların içine yerleştirerek üç boyutlu organizasyonu gerçekleştirirler.

İnsanın kendi yağı, kemik iliği gibi dokulardan alınan hücreler ayrıştırılıp çatı olarak kullanılabilir. Menisküs insan dizinde yer alan kıkırdak dokudan oluşmuş bir yapıdır.

Doku, dizde, üstte ve altta yer alan iki ana bacak kemiğinin birleştiği yerde bulunmaktadır ve bu iki kemiğin sürtünmesini engellemekte önemli rol oynamaktadır.

Bu bağlamda, bu dokunun şekli de yukarı dönük hilal ayı biçimindedir. Terim, halk arasında bu kıkırdağın yırtılmasıyla oluşan hastalığı tanımlamak için kullanılır, bu hastalığa aynı zamanda sporcu hastalığı da denilmektedir. Prp Tedavisi Ankara bu hastalığı sonuçlandırmak için son derece başarılıdır.

PRP Tedavisi Ankara Etkili Olan Hastalıklar

 • Eklem kireçlenmesi (Osteoartrit): Diz, omuz, kalça, boyun ve bel osteoartriti.
 • Omuz ağrıları; Rotator manşon yaralanmaları
 • Kronik plantar fasiit (topuk dikenli veya dikensiz)
 • Ön çapraz bağ yaralanmaları
 • Pelvik ağrı ve instabilite
 • Boyun ve bel ağrıları
 • Tenisçi ve golfçu dirseği
 • Ayak bileği burkulmaları
 • Tendinitler
 • Bağ zorlanmaları
 • Meniskus yırtığı
 • Kas romatizması Onkoloji

Kas yırtılması daha çok fiziksel kuvvet ve zorlama gerektiren spor aktivitelerinde bulunan insanlarda görülür, fakat diğer durumlarda da kas yırtılmalarına rastlanabilir.

Aşırı yoğun fiziksel aktivitelerden önce yetersiz ve düzensiz ısınmalar ya da spor ve fitness egzersizleri için gerekli olan gerdirme ve esnetme hareketleri yapılmazsa kas yırtılmaları riski artar. Orta şiddetli durumlarda sadece birkaç kas lifi gerilir veya kopar.

Daha ileri seviye durumlarda ise gerilen kas kopabilir ya da görevini düzgün bir şekilde yapamaz hale gelir. Eklem kıkırdak problemleri genç yaslardan itibaren ortopedi polikliniklerinin sık görülen hastalık grubunu oluşturuyor. Prp tedavisi Ankara diz önü ağrısı, kısmı kıkırdak kaybı, eklem kıkırdağı hasarı ile yasa bağlı kireçlenme en sık görülen eklem problemlerin tedavisini yapmaktadır.

Eklem sorunları yol açtığı ‘şiddetli ağrı’ ve ‘hareket kabiliyetini’ kısıtlaması gibi sorunlar nedeniyle hastanın yasam kalitesini ciddi boyutlarda düşürebiliyor. Neyse ki günümüzün tedavi yöntemleri sayesinde hastaların kaliteli bir yasam sürmeleri sağlanabiliyor. Eklemlerle ilgili en sık görülen şikayeti diz önü ağrısı oluşturuyor.

Genellikle 25-45 yas aralığında, masa başı çalışan ve düzenli spor yapma alışkanlığı bulunmayan kişilerde görülüyor. Diz önü ağrısı Kondromalazi Patella olarak ifade edilen ve diz kapağı kıkırdağının yumuşaması sonucu gelişiyor.

Yapısal bozukluk yoksa, en sık uyluk ön kas grubunun zayıf olması sonucu ortaya çıkıyor. Doğru tedavi edilmezse uzun vadede kıkırdak kaybına yol açabiliyor. Çoğunlukla kas güçlendirici egzersizler ile tedavi edilebiliyor.

Doku iyileşmesinin tamamlanması, eski haline en yakın formda iyileşme gerçekleşmesi ve ardından eklem hareketlerimizin eski rahatlığına ve kuvvetine ulaşması için iyi bir ortopedik rehabilitasyon süreci gerekiyor buda Prp tedavisi Ankara ile iletişime geçebilirsiniz. Sporcu sakatlıkları ve spor yaralanmalarının tedavisinde, günümüzde, sporun felsefesi, yaygınlığı ve ekonomisi göz önünde bulundurulduğunda, iyi bir ortopedik tedavi yanında olabildiğince kısa, etkili ve sporcunun performansını en üst düzeyde tutacak rehabilitasyon yaklaşımı da önem kazanmaktadır. Bu nedenle, spor hekimliği ve özel rehabilitasyon merkezleri kavramı ortaya çıkmıştır.

Dizin iç kısmında yer alan, yüzeysel ve derin iki kısımdan oluşan bir bağdır. Yüzeysel kısım medial femoral epikondilden tibia iç yüzeyinin dört santim altına kadar uzanır.

Derin kısım ise medial eklem kapsülünden başlar ve iç menisküse yapışır. Dış yan bağ, posterolateral köşe adı verilen kompleks bir bağ grubunun parçasıdır. Dış yan bağ dışında bu grup içerisinde popliteofibuler bağ, popliteus bağı, arkuat bağ, kısa lateral bağ ve posterolateral eklem kapsülü yer alır.

PRP Tedavisi Ankara Nasıl Etki Eder?

Yumuşak doku hasarına vücudun ilk cevabı trombositleri çağırmaktır. Büyüme ve iyileşme yapılırken yüklü trombositler tamir elemanlarını ve kök hücrelerini hasarlı bölgeye çekmeyi başlatır.

Ayrıca yeni damarların oluşmasına katkıda bulunarak o bölgenin kanlanmasını artırır. Kanlanmanın artması hasarlı bölgenin daha iyi beslenmesi ve zararlı artıkların daha iyi atılması anlamına gelir.

PRP’nin ilginç bir özelliği de oldukça dengeli bir büyüme faktör kokteylli olmasıdır. PRP tedavisi Ankara ile ihtiyaç duyulan faktörlerin tama yakını sağlanmış olur. Kas yırtılması olarak bilinen durumlar, daha doğru bir ifadeyle, kas liflerinin aşırı zorlanması ve gerilmesiyle sakatlıkla sonuçlanan rahatsızlıklardır.

Bu gerilmelerin daha şiddetli olduğu durumlarda kılcal damarlar kopar ve kasların kanamasına neden olmaktadır. Prp tedavisi Ankara Genellikle 2-3 hafta arayla 6 aylık dönem içinde 3 enjeksiyona kadar yapılabilir. İlk veya ikinci enjeksiyondan sonra tam iyileşme olabilir. PRP tedavisi hemen etki eden geçici bir çözüm değildir.

Yaralı dokuların yenilenmesi ve tamiri zaman alacaktır. İşlemden sonra doku iyileşmesini hızlandırmak için fizik tedaviye devam edilebilir. PRP tedavisinin amacı dokuları iyileştirerek ağrıyı geçirmek olduğu için, sonuçları almak uzun sürebilir. İlk iyileşme belirtileri birkaç hafta içinde görülebilir ve iyileşme zamanla artarak devam eder. Bu tedavide kullanılan uygulama kitleri farklılık taşır.

Bunların hastanın önünde açılıp hazırlanması önemlidir. Hastadan kan alıp, santrifüjden geçirmek ve enjekte etmek PRP tedavisi değildir.

PRP’nin en önemli katkısı, enjekte edildiği bölgede kanlanmayı artırması ve yara iyileşmesi süreçlerini uyarmasıdır. Bu sayede spor hekimliğinde, yumuşak doku yaralanmalarında, kas kopmalarında ya da ortopedi ve travmatolojideki kırıklarda, hasarın beklenen doğal süreçlerden daha erken giderilme şansı bulunuyor.

Yakın gelecekte bu süreçlerin bugün düşünemeyeceğimiz kadar erken olabilmesi ön görülüyor. Her iki bağda dizin stabilitesinde çapraz bağlarla birlikte önemli rol oynarlar.

Prp Tedavisi Ankara Ve Yan Etkileri

PRP’nin yan etkisi yok denilebilir. PRP tedavisi Ankara tedavi sürecinde hastanın kendi kanı kullanıldığı için, enfeksiyon riski yoktur ve alerjik reaksiyon ihtimali ise çok düşük olmakta.

prp-tedavisi-sertifika

Bunlar da İlginizi Çekebilir

manuel-tedavi-ankara
manuel-tedavi-ankara

Manuel Tedavi Ankara

Manuel tedavi Ankara'da oldukça eski bir fizik ted...

Devamını Oku
akupunktur
akupunktur

Akupunktur

Akupunktur 5000 yıllık geçmişe sahip bir tedavi yö...

Devamını Oku
manuel-terapi-ankara
manuel-terapi-ankara

Manuel Terapi Nedir?

Manuel Terapi Ankara, Elleri kullanarak hareket si...

Devamını Oku
Facebook
Twitter
Youtube

E Bültene Abone Ol